DIY applique хийх гэрлэн дохионы загвар. Хурц хууль сахиулах ажилтан - өргөдөлд гэрлэн дохио

"Гэрлэн дохио" бэлтгэл бүлгийн замын хөдөлгөөний дүрмийн талаархи хичээлийн хураангуй програм

Зорилтот:

Хүүхдүүдийг замын хөдөлгөөний аюулгүй байдлын дүрэм, "гудамж", "зам", "явган хүний ​​зам", "гэрлэн дохио" гэсэн ойлголттой үргэлжлүүлэн сургах;

Хэрэглээний тусламжтайгаар гэрлэн дохионы дүр төрхийг бий болгох, ажлын дарааллыг эзэмших чадварыг хөгжүүлэх;

Хайчыг зөв барих, ашиглах, хайчтай харьцах дүрмийг дагаж мөрдөх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;

Дөрвөлжин хэлбэртэй дугуй хэлбэрийг хайчилж, гэрлэн дохионы дүрс дээр болгоомжтой наах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, анхааралтай хараарай, зураг дээр юу харагдаж байна вэ?

Гэрлэн дохио нь юунд зориулагдсан вэ?

Зөвхөн “Явган хүний ​​гарц” гэсэн тэмдэглэгээтэй газар, гэрлэн дохионы ногоон асдаг, хүүхэд насанд хүрсэн хүнтэй хөтлөлцсөн үед л зам хөндлөн гарах хэрэгтэй гэдгийг та бид мэднэ.

Залуус аа, энэ оньсого тааварлаарай:

Би нүдээ анив

Өдөр шөнөгүй уйгагүй

Би машинд тусалдаг

Тэгээд би чамд туслахыг хүсч байна.

(Гэрлэн дохио)

Тийм ээ, гэрлэн дохио нь биднийг хүлээх эсвэл урагшлах дохио өгдөг.

Улаан гэрэл - зам байхгүй

Шар нь бид хүлээх болно гэсэн үг юм

Ногоон гэрэл асвал явцгаая.

Залуус аа, ойн баавгай бидэнтэй уулзахаар ирсэн бөгөөд тэр ойн оршин суугчдаас захидал авчирсан. Уг захидалд ойн гудамжинд гамшиг тохиолдсон гэж бичсэн байдаг: Баба Яга бүх гэрлэн дохиог ид шидээд тэд гарч одов. Одоо явган зорчигчид ч, жолооч нар ч бие биедээ зам тавьж өгөхийг хүсэхгүй байна. Бүжин машинд дайруулж, хөл нь дарагдсан, одоо эмнэлэгт байгаа. Тэд тусламж гуйж байна. (Багш дугтуйнаас гэмтсэн гэрлэн дохио гаргаж, ойн оршин суугчдад гэрлэн дохиог сэргээхэд хэрхэн туслахыг хүүхдүүдээс асууна)

Сайн байна. Одоо "Улаан!" тоглоом тоглоцгооё. Шар! Ногоон!" Шалгацгаая! Та ямар анхааралтай юм бэ!

Хөдөлгөөн багатай тоглоом тоглогддог.

Хүүхдүүд сандал дээр сууна. Багш өөр өнгийн гэрлэн дохиог (улаан, шар, ногоон) харуулах бүрт багшийн дохиогоор хүүхдүүд дараахь үйлдлүүдийг хийх ёстой: улаан дээр - сандал дээр суух, шар дээр - босох, ногоон дээр - марш. .Тоглоомыг 2-3 удаа тоглоно.

Одоо та бид хоёр Мишкад шинэ гэрлэн дохио хийхэд туслах болно.

Залуус аа, таны ширээн дээр тавиур дээр гэрлэн дохионы дүрс, өөр өөр өнгийн 3 дөрвөлжин байна. Тэд ямар өнгөтэй вэ?

Гэрлэн дохионы нүд нь ижил өнгөтэй байна.

Тэд ямар геометрийн дүрстэй төстэй вэ?

Мөн та квадратуудаас тойрог хайчлах хэрэгтэй. Үүнийг маш болгоомжтой хийх ёстой.

Багш хайч тарааж, түүнтэй ажиллах дүрмийг тэдэнд сануулдаг.

Таслагдсан дугуйланг сайтар наасан байх ёстой. Бид дээд тойргоос нааж эхэлдэг. Өнгийг андуурахаас болгоомжил!

Одоо бид тойргийн эргэн тойронд хагасаар нугалсан нимгэн туузыг нааж байна!

Хүүхдүүд бие даан ажилладаг.

Бүтээлүүд нь самбар дээр тавигдсан.

Зорилго:

  • загвартай ажиллах ур чадвар, чадварыг нэгтгэх;
  • материалыг хэмнэлттэй ашиглахыг заадаг;
  • бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;
  • замын хөдөлгөөний дүрмийг шалгах.

Багшийн тоног төхөөрөмж:

  • бэлэн бүтээгдэхүүн;
  • загварууд;
  • тэмцээн зохион байгуулах өргөдөл;
  • цомгийн хуудас;
  • өнгөт цаас;
  • цавуу;
  • хайч.

Оюутны тоног төхөөрөмж:

  • цомгийн хуудас;
  • өнгөт цаас;
  • цавуу;
  • хайч.

Хичээлийн үеэр

  1. Зохион байгуулах цаг
  2. Удахгүй болох хөдөлмөрийн үйл ажиллагааг төлөвлөх
  1. Сэдэв, зорилгыг зарлаж байна

Өнөөдөр таныг маш сонирхолтой ажил хүлээж байна. Гэхдээ юу хийхээ таах, өөрөө таамаглах.

Улаан: тодорхой, зам аюултай,
Шар: улаан өнгөтэй адилхан.
Мөн ногоон - эвшээх хэрэггүй,
Ороод ир, намайг битгий зовоо.

Тийм ээ, өнөөдөр бид “ГЭРЭЛ ЗАМ” аппликейшнийг хийнэ. (Хавсралт 1)

Хучилтын хоёр замын ирмэгийн огтлолцол дээр
Байнгын, шийдэмгий, хатуу, төмөр хамгаалагч.
Ногоон нүд шатах үед -
Чөлөөтэй алхаарай, зам нээлттэй!
Шар гэрэл асах үед -
Хараач, хаашаа ч явсан!
Хэзээ улаан болох вэ?
Зогс! Аюултай!

Өнөөдөр бид загвартай хэрхэн ажиллахаа санах болно; Хайчтай ажиллахдаа материалыг хэмнэх, аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээг санахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ.

  1. Тэмцээний зохион байгуулалт

Танд сонирхолтой байхын тулд, мөн таны ажлыг үнэлэхийн тулд бид "Хэний гудамж хамгийн их гэрлэн дохиотой вэ" уралдааныг зохион байгуулна. Хэний эгнээ илүү сайн ажиллаж, чимээгүй сууж, хамгийн найрсаг нь гэрлэн дохио авах болно. Хичээлийн төгсгөлд бид нэгтгэн дүгнэх болно. (Хавсралт 2) .

  1. Хичээлд бэлэн байдлыг шалгаж байна

Өнөөдөр бидэнд ажилд юу хэрэгтэй вэ? (Тэмцээний үр дүн).

  1. Дүрмүүдийн давталт:
  • ажилчин хүний ​​дүрэм;
  • хайчтай ажиллахдаа аюулгүй ажиллагааны дүрэм.

(Тэмцээний үр дүн).

  1. Танилцуулга яриа

Яагаад гэрлэн дохио хэрэгтэй вэ?

Машин, хүмүүст хэзээ хөдөлж, хэзээ зогсохыг зааж өгдөг гэрлэн дохиог машинаас өмнө зохион бүтээжээ.

Зуун дөчин жилийн тэртээ хотын гудамжаар машин тийм ч олон байгаагүй, морин тэргээр хүн зөөдөг байсан. Уралдсан морин тэрэгнүүд хоорондоо мөргөлдөхөөс урьдчилан сэргийлэхийн тулд уулзваруудад гэрлэн дохио тавьжээ.

Анхны гэрлэн дохиог Английн Лондон хотод суурилуулжээ. Хэрэв та одоо энэ гэрлэн дохиог харсан бол энэ нь юу болохыг шууд ойлгохгүй байх байсан. Анхны гэрлэн дохио нь улаан, ногоон гэсэн хоёр өнгөтэй байсан. Үүнийг тусгай хүн удирдаж, өнгөт тойрог бүхий сумыг өргөж, буулгадаг байв.

Нэг дохионоос нөгөө дохио руу огцом шилжих нь аюултай байсан: нэг нь зогсох цаг байсангүй, нөгөө нь аль хэдийн хөдөлсөн. Тэгээд тэд анхааруулах тэмдэг гарч ирэв - шар дохио.

Дараа нь шон дээр гэрлэн дохио суурилуулж эхлэв. Гэрлэн дохионы өнгөт шилээр том хар сум мөлхөж байв. Замын хөдөлгөөний зохицуулагч сумаа хөдөлгөв. Тэр ногоон гэрэл асаагаад дараа нь шар, дараа нь улаан. Зохицуулагчид гэрлэн дохио болгон дээр зогсож байв.

Орчин үеийн гэрлэн дохио нь цахилгаан юм. Уулзвар дээр бие даан гэрлээ сольж, явган зорчигч, машинд хэзээ зогсох, хэзээ хөдлөхийг зааварчилдаг.

Бүх хотод гэрлэн дохио ижил байдаг - гурван өнгөтэй. Өнгөт дохио нь дээрээс доошоо байрладаг: улаан - зогсоо, шар - бэлэн, ногоон - яв. Явган зорчигчийн амь насыг хамгаалах, гудамжинд гарч болзошгүй ослоос урьдчилан сэргийлэх зорилгоор гэрлэн дохиог зохион бүтээсэн.

  1. Бүтээгдэхүүний шинжилгээ
  • Аппликацыг ямар материалаар хийсэн бэ?
  • ямар хэсгээс?
  • гурвалжныг яаж авсан бэ?
  • хэдэн квадрат хэрэгтэй вэ? Кружков уу?

(Тэмцээний үр дүн).

  1. Физминутка

Тоглоом "Гэрлэн дохио" (Хавсралт 3). (Тэмцээний үр дүн).

  1. Практик ажил
  • материалын сонголт;
  • загварыг мөрдөх;
  • таслах;
  • эд ангиудын холболт.

(Тэмцээний үр дүн).

  1. Хичээлийн хураангуй
  • ажлын үр дүн;
  • шилдэг бүтээлийн үзэсгэлэн;
  • тэмцээний үр дүн.
  1. Ажлын байрыг цэвэрлэх

Хүүхдэд замын хөдөлгөөний дүрмийг зааж сургах нь хичнээн чухал болохыг эцэг эх, цэцэрлэгийн багш нар бүгд мэддэг. Хүүхдүүд явган хүний ​​гарцын гадна эсвэл гэрлэн дохионы улаан гэрлээр зам хөндлөн гарахыг хичээдэг тул тэдэнд өгсөн мэдээллийг тэр бүр амархан шингээдэггүй. Хүүхдүүд өөрсдийн гараар зугаа цэнгэлийн гар урлал хийх, тоглох дуртай байдаг тул тэдэнд шаардлагатай мэдээллийг бүтээлч тоглоом хэлбэрээр дамжуулах нь хамгийн хялбар байдаг. Сонирхолтой програм нь үүнд тусална - цаасан гэрлэн дохио. Эцсийн эцэст, үүнийг хийх явцад та хүүхдүүдийг сэтгэл хөдөлгөм үйл ажиллагаанд завгүй байлгаад зогсохгүй гэрлэн дохион дээр анхаарлаа хандуулж, зам хөндлөн гарахыг зааж өгч чадна.

Нэмж дурдахад, аппликейшн нь хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээ, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэхэд тусалдаг. Энэ нь оюуны чадварыг нэмэгдүүлэхэд тусалдаг гэсэн үзэл бодол байдаг.

Сургуулийн өмнөх насны аль ч насны хүүхдэд зориулж гэрлэн дохионы өөрийн загварыг боловсруулж, хүүхдийн наснаас хамааран нарийн төвөгтэй байдал, нарийн төвөгтэй байдлын түвшинг нэмэгдүүлэх боломжтой. Та ийм гар урлалыг гэртээ, цэцэрлэгт эсвэл бага сургуульд бүтээлч хичээлийн үеэр хийж болно.

Бяцхан хүүхдүүдэд зориулав

Ийм гэрлэн дохионы материал нь гэрлэн дохиог юу хийхээр төлөвлөж байгаагаас хамааран хамгийн энгийн байх болно. Энэ нь энгийн цаас, цэцэрлэгт хүрээлэнгийн модны шар, улаан, ногоон навч, өнгөт даавууны хэсгүүд байж болно. Багаж хэрэгсэл нь утас, зүү, цавуу, картон, арьс шир гэх мэт байж болно.

Бид цэцэрлэгийн бага бүлгийн хүүхдүүдэд цаасан аппликейшн хийх болно. бидэнд дараах зүйлс хэрэгтэй болно:

  • нэг ширхэг картон;
  • өнгөт цаас - ногоон, шар, улаан, хар;
  • цавуу.

Хүүхдүүдийн хувьд гэрлэн дохионы хэлбэр, гэрлийн дугуй хэлбэртэй загварыг урьдчилан бэлтгэх нь дээр бөгөөд ингэснээр гар урлал хийх явцад хүүхдүүдэд хүндрэл учруулахгүй бөгөөд үр дүн нь яг таарна. бидний бодож байсан сонголт.

Ийм гар урлал хийх техник нь сонсогдож байгаа шиг энгийн юм. Бэлтгэсэн картон дээр өнгөт дугуйг хүссэн дарааллаар нь нааж болно. Гар урлалыг илүү бодитой болгохын тулд та даалгаврыг бага зэрэг хүндрүүлж, картон тэгш өнцөгтийг хар цаасаар бүрхэж, дээр нь дугуйлан хавсаргаж болно.

Сургуулийн өмнөх насны дунд насныханд

4-5 настайдаа хүүхдүүд өөрсдөө картон, өнгөт цааснаас стенил хайчилж авах боломжтой бөгөөд хүсдэг. Энд та өөрийн төсөөллийг аль хэдийн харуулж, ижил хэмжээтэй жижиг цаас ашиглахыг багтаасан хайчилбарыг хийж болно. Энэ төрлийн аппликейшн хийх нь хүүхдийн орон зайн болон бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлдэг.

Энэхүү техникийг ашиглан гар урлал хийхийн тулд бидэнд урьдчилан хэвлэсэн гэрлэн дохионы диаграм, цавуу, ногоон, шар, улаан өнгийн цаас хэрэгтэй болно.

Хэрвээ тэдэнд хэрэгтэй бүх зүйл байгаа бол хүүхдүүд бэлтгэсэн стенил дээр өнгөт цаасыг өнгөний зөв дарааллаар наахад л хангалттай.

Жижиг нарийн ширийн зүйлийг урьдчилан бэлтгэж эсвэл энэ ажлыг хүүхдүүдэд даатгаж болно. Энэ нь тэдний бэлтгэлээс хамаарна.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан

6-7 насны хүүхдүүдийн хувьд хүүхдүүд өөрсдөө гэрлэн дохионы хэлбэрийг санал болгож буй зурааснаас хайчилж, нүүрний хувирлыг зурахын тулд ажлыг хүндрүүлэх нь дээр. Тэднийг илүү сонирхохын тулд та гар урлалын аяган дээр маш их алдартай болсон эмотикон эсвэл эможины нүүрийг зурахыг санал болгож болно.

Замын дохиог янз бүрийн элементүүдээр чимэглэж болно. Гэрэлтсэн дохиог тодруулахын тулд үлдсэн хэсгийг хэш тэмдэг хэлбэрээр сүүдэрлэж болно. Эсвэл эсрэгээр та хүссэн өнгийг нааж эсвэл эргэн тойронд нь туяа зурах замаар онцлон тэмдэглэж болно.

Сургуулийн өмнөх насны ахмад настнуудад та аль хэдийн тайрсан аппликешнүүдийг аюулгүйгээр үүсгэж болно. Аппликац нь мөн оригамитай гайхалтай хослолтой. Замын хөдөлгөөний дохио нь олон өнгийн цаасны атираат хуудсыг ашиглан бүтээсэн дүрс хэлбэрээр анхны харагдах болно.

Энэ нь гар урлалын 2 төрлийн техникийг хослуулж, хүүхдийн сонирхлыг нэмэгдүүлдэг. Ийм бүтээгдэхүүний жишээ бол муурнаас хийсэн гэрлэн дохио юм.

Өвөрмөц гар урлал

Бага сургуулийн болон сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд уран сэтгэмж, гар ур чадвараа харуулж, бие даасан, өвөрмөц гар урлал хийх боломжтой болсон. Энэ тохиолдолд та гэрлэн дохионы дизайны дараах аргуудыг ашиглаж болно.

  • quilling эсвэл мушгих. Энэ төрлийн техник нь өнгөт цаасан туузыг өнхрүүлэн өнхрүүлэх бөгөөд энэ тохиолдолд замын хөдөлгөөний дохионы анхны дүр төрхийг бий болгодог. Олон хүмүүсийн хувьд энэ нь эхэндээ хэцүү мэт санагдах боловч багш, сурган хүмүүжүүлэгчийн анхаарал халамж, туршлагаар ямар ч хүүхэд энэ аргыг даван туулж чадна.

  • шүргэх. Энд мушгих нь бас хийгддэг, гэхдээ ажил нь илүү хэцүү байдаг. Өнгөт цаасны нимгэн туузыг үзэгний гол дээр ороож, дараа нь загвар дээр наасан байна. Цавуулахдаа тэдгээрийн хооронд хоосон зай гарахгүйн тулд аль болох олон цувисан цаасан тууз хэрэгтэй болно.

Вера Никишова

Зорилтот: Урлаг, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаврууд:

гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

загвартай ажиллах дадлага хийх;

бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

дохионы талаар ярих замаар хүүхдүүдэд баяр хөөртэй сэтгэл хөдлөлийг бий болгох гэрлэн дохио;

цогц төлөвшсөн хувь хүнийг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулах.

Ажиллахын тулд танд дараахь зүйл хэрэгтэй тоног төхөөрөмж:

Хар картон өнгө;

- Өнгөт хоёр талт цаас эсвэл тэмдэглэлийн цаас;

хайч;

Цавуу зөөгч;

Луужин, захирагч, харандаа;

Өөр өөр хэмжээтэй зүрхний загварууд.

1. Эхнээс өнгөт цаас(улаан, шар, ногоон)янз бүрийн хэмжээтэй зүрхийг хайчилж ав.

2. Зүссэн зүрхийг хагасаар нугалав.


3. Картонон дээр захирагч, харандаа, луужин ашиглан ижил диаметртэй гурван тойрог зур.



4. Эхэлцгээе манай гэрлэн дохио хий. Бид өөрсдийн үзэмжээр загварыг гаргадаг. Зүрхний хагаст цавуу түрхээд наа. Эхлээд бид улаан дохио өгдөг гэрлэн дохио.



5. Загварыг ашиглан бид шар, ногоон дохиог хийдэг гэрлэн дохио.


6. Би хүрээ хийхээр шийдсэн. Ийм зүйл болсон.

А.Рахимов

Удаан хугацааны туршид тусалдаг

Хүүхдүүддээ, манай найз, гэрлэн дохио

Стрессгүй тайлбарлаж байна

Хүүхдэд зориулсан замын хөдөлгөөний дүрэм.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

DIY шинж чанарууд. “Гэрлэн дохио” Зорилго: Тоглоомын орчинг бүрдүүлэхэд туслах. Хүүхдүүдийн дүрд тоглох сонирхлыг хөгжүүлэх. Үүний төлөө.

Би та бүхэнд дизайны мастер анги танилцуулахыг хүсч байна. Бидэнд цаас хэрэгтэй болно, бид өөрсдийн сонголтоор өнгө сонгох болно. Нэг квадратыг авцгаая. Эвхээрэй.

Багш нарт зориулсан мастер анги "Би өөрөө урлаг, гар урлалын мастер"“Хэрэв та хүүхдийг багаасаа гоо сайхныг мэдэрч, хүний ​​гараар бүтээсэн гайхамшигт бүтээл, байгалийн сайхныг биширч сургаж чадвал өсөж том болно.

Гном хийхийн тулд бидэнд хэрэгтэй болно: - 19 литрийн савтай усны сав; - 5 литр усны сав; - Полиуретан хөөс 2-2.5.

Манай хотын нэг хэсгийг зохион байгуулах мастер анги. Энэ санаа 1-р сард гарсан боловч зөвхөн 2-р сард төлсөн. Ажлын хувьд бидэнд 12 хайрцаг хэрэгтэй байсан.

Залуус бид хоёр өөрсдийн ялалтын парадыг зохион байгуулахаар шийдсэн бөгөөд үүний тулд бид эдгээр цэргүүдийг бүтээсэн. Дараа нь тоног төхөөрөмж, үзэгчид байна. Ажилд хэрэгтэй.

“Замын дүрэм, бид бүгд мэдэх ёстой” арга хэмжээний бэлтгэлийн үеэр хөдөлгөөнт “гэрлэн дохио” хийх шаардлага гарч ирэв.

Нээлттэй хичээлийн хураангуй

нэмэлт боловсролын багш

Г.М. Зверевой

“Чадварлаг гар” холбоо

Хичээлийн сэдэв:

"Гэрлэн дохио" програм


Хичээлийн сэдэв: "Гэрлэн дохио" хэрэглээ

    Боловсролын зорилго: хүүхдүүдэд геометрийн хэлбэрээс аппликешны ажил хийхийг заах.

    Боловсролын зорилго: хүүхдүүдэд замын хөдөлгөөний дүрмийг дагаж мөрдөх чадвар, тогтвортой зуршлыг хөгжүүлэх; хувийн шинж чанаруудын боловсрол (нямбай байдал, тэсвэр тэвчээр, сахилга бат)

    Хөгжлийн зорилго: хүүхдийн харилцааны ур чадвар, нарийн моторт ур чадвар, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх; Хүүхдэд замын хөдөлгөөний бичиг үсгийн үндсийг хөгжүүлэх, гэрлэн дохио, дохионы утгын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх.

Даалгаварууд:

    хэсгүүдээс зураг бүтээх ур чадварыг дадлагажуулах;

    дугуйг тэгш өнцөгт дээр нааж, тэдгээрийн дарааллыг ээлжлэн солих зөв техникийг дадлага хийх - улаан, шар, ногоон;

    цавуугаар ажиллах ур чадварыг сайжруулах.

Тоног төхөөрөмж, материал:

    гэрлэн дохионы зохион байгуулалт, аппликешны бие даасан багц: зузаан цагаан цаас, А - 4 хэмжээтэй хуудас, 15-аас 25 см хэмжээтэй хар цаасан тэгш өнцөгт, улаан, шар, ногоон өнгийн дугуй, цавуу.

    аудио болон видео материал агуулсан "Гэрлэн дохиогоор зочлох" сэдэвчилсэн танилцуулга ("Гарам дахь байшин" хүүхэлдэйн кино, "Зам хөндлөн гарах" хүүхдийн дууны аудио бичлэг);

    мультимедиа төхөөрөмж.

Хичээлийн хэлбэр: нэгдсэн хичээл

Боловсролын нэгдсэн чиглэлүүдийн зорилтууд:

“Аюулгүй байдал”: Замын хөдөлгөөний дүрмийн талаарх ойлголтоо өргөжүүлнэ. Замын элементүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуулах. Гэрлэн дохионы ажиллагааны талаархи санаа бодлыг тодруулах.

"Уран сайхны бүтээлч байдал": Хүүхдийг аппликейшн урлагтай танилцуулах, энэ төрлийн үйл ажиллагаанд сонирхлыг хөгжүүлэх. Цавууг болгоомжтой хэрэглэх чадварыг хөгжүүлэх: нааж буй зургийн ар талд нимгэн давхаргад тарааж, цавуугаар бүрсэн талыг цаасан дээр түрхэж, салфеткааар сайтар дарна.

"Танин мэдэхүй". Дүрсүүдийн нэрийг засах: тойрог, тэгш өнцөгт, дөрвөлжин.

"Нийгэмшил". Хүүхдүүдийн хооронд найрсаг, найрсаг харилцааг бий болгох, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зам дээр аюулгүй зан үйлийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

"Харилцаа холбоо". Хүүхдүүдийн бие биетэйгээ болон багштай харилцах чадварыг хөгжүүлэх.

Оюутнуудын боловсролын үйл ажиллагааны хүлээгдэж буй үр дүн:

    геометрийн дүрсээс "Гэрлэн дохио" програм бүтээх.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулалтын мөч, мэндчилгээ

Багш:

Сайн уу залуусаа! Хичээлдээ бэлэн үү? Шалгацгаая.

Гар уу? - газар дээр нь!

Хөл үү? - газар дээр нь!

Тохой? - ирмэг дээр!

Буцах уу? - Чигээрээ!

Бидний амралт дуусч байна

Ажил эхэлж байна.

Бид шаргуу ажиллах болно

Ямар нэг юм сурах гэж.

Хичээлийн үндсэн хэсэг

Багш:

Оньсого тааварлаарай.

Өдөр шөнөгүй нүдээ анивчихдаг.

Би машинд тусалдаг бөгөөд танд туслахад бэлэн байна.

Багш:

Энэ нь зөв, энэ бол гэрлэн дохио юм.

Гэрлэн дохио хэдэн нүдтэй вэ, аль нь вэ?

Хүүхдүүд: Улаан, шар, ногоон.

Багш:

Гэрлэн дохионы гурван өнгө ямар утгатай болохыг та мэдэх үү?

Улаан гэрэл бидэнд:

Зогс, аюултай, замхаалттай! (хоолоор)

Шар гэрэл - анхааруулга:

Дохио хүлээнэ үүхөдөлгөөний төлөө! (хоолоор)

Ногоон гэрэл зам нээж:

Явцгаая залуусааТэд чадна! (хоолоор)

Практик ажил: “Гэрлэн дохио” програмын хэрэгжилт - мин.

Багш (гэрлэн дохионы схемийг харуулж байна):

Таны өмнө Светофор Светофорович байна!

Тэр ганцаараа уйдаж байна, тэр та нарыг замын хөдөлгөөний дүрмийг дагаж мөрдөхөд нь туслах олон гэрлэн дохио хийгээсэй гэж үнэхээр хүсч байна.

Одоо бид "Гэрлэн дохио" програмыг хийх болно.

Цавуутай ажиллахдаа аюулгүй ажиллагааны дүрмийн зааварчилгааг өгсөн болно.

Багш дууссан програмыг харуулж байна.

Багш:

Дээжийг сайтар ажигла. Гэрлэн дохио нь ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ?

(Гэрлэн дохионы зохион байгуулалтын үндэс нь хар тэгш өнцөгт, дохио нь улаан, шар, ногоон тойрог)

Багш хүүхдүүдэд програмыг гүйцэтгэх дарааллыг харуулна.

Багш:

Тиймээс, хүн бүрийн ширээн дээр хавсралтад шаардлагатай дүрсүүд байдаг: тэгш өнцөгт ба гурван тойрог - улаан, шар, ногоон.

Та тэгш өнцөгт дээр гурван тойрог нааж, шаардлагатай дарааллыг дагаж, тэдгээрийн хооронд бага зай үлдээх хэрэгтэй. (Харгалзах слайдыг үзүүлэв)

Ажлын явц ахих тусам багш ярианы үеэр хүүхдүүдийн анхаарлыг геометрийн дүрсийн өвөрмөц шинж чанаруудад хандуулдаг: тэгш өнцөгт, дөрвөлжин, тойрог.

Багш:

Цавуу ашиглан улаан тойрог дээр цавууны жижиг давхаргыг жигд түрхэж, тэгш өнцөгт дээр тойргийг нааж, гадаргууг сайтар тэгшлээрэй. Дараа нь бид шар, ногоон дугуйланг дараалан нааж, тэдгээрийн хооронд жижиг тэнцүү зай үлдээхээ мартаж болохгүй.

Багш:

За, та юу авсан бэ?

Хүүхдүүд: Гэрлэн дохио.

Багш:

Таны гэрлэн дохио Светофор Светофоровичид таалагдсан гэж бодож байна. Одоо тэр уйдаагүй, хараарай, тэр инээмсэглэж байна. (Слайд үзүүлэв)

Багш:

Залуус аа, бид гудамжинд олон машин, автобус, такси байдаг том хотод амьдардаг. Явган зорчигчид зам хөндлөн гарч байна. Мөн энэ бүх замын хэрэглэгчид бие биедээ саад болохгүй. Учир нь жолооч, явган зорчигчдод зориулсан хатуу, тодорхой дүрэм журамтай. Мөн замын уулзвар дээр хөдөлгөөн зохицуулдаг гэрлэн дохио байдаг учраас.

Одоо бид "Улаан, шар, ногоон" тоглоом тоглох болно. Үүнийг хийхийн тулд тойрог дээр зогсоцгооё.

Тоглоом "Улаан, шар, ногоон"

Багш гурван өнгийн дугуйг ээлжлэн харуулав. Хүүхдүүд шүлэг сонсож байхдаа багшийг дагаж тодорхой хөдөлгөөн хийдэг.

Багш:

Анхаар! Ногоон нүдтэй гэрлэн дохио урагшаа ширтэнэ.

Ногоон, шар, улаан нүд - тэр хүн бүрт зарлиг өгдөг.

Тэвчээргүй байсан ч хүлээгээрэй - гэрэл улаан байна!

(Хүүхдүүд алга ташина)

Шар гэрэл аслаа (шар тойрог), зам дээр гарахад бэлэн байгаарай!

(Хүүхдүүд гар нийлдэг)

Урд ногоон гэрэл байна (ногоон тойрог) - одоо гатлаарай!

(Хүүхдүүд байрандаа жагсдаг)

Тоглоомыг хэд хэдэн удаа давтаж, эхлээд дохионы өнгөт тойрог, үгсийг ашиглан, дараа нь үггүй, зөвхөн дохионы өнгөт тойрог ашиглана.

Багш:

Алдаа гаргасан хүн бүрт бид ингэж хэлье:

"Замын дохио байна, маргалгүйгээр дагаж мөрдөөрэй!"

Багш: Сайн байна, залуусаа! Танай гэрлэн дохио маш гоё болсон. Та гэрлэн дохиог мэддэг. Манай Светофор Светофорович танд сэтгэл хангалуун байгаа гэдэгт итгэлтэй байна. Тэр ингэж инээмсэглэдэг! (Слайд шоу)

Сайн ажлын төлөө Светофор Светофоровичийн бэлэг - "Гарам дахь байшин" хүүхэлдэйн кино

Хүүхэлдэйн киноны үзүүлбэр

Хичээлийн төгсгөл

Хүүхдүүд гараа барьж, бие биенийхээ алгаа шахаж, багшийн дараа давтана:

Ийм асуудал гэнэт тохиолдохгүй,

Гэрлэн дохиотой үргэлж найзууд байгаарай!

Лавлагаа

    Быкова Н.М. Хэл яриаг хөгжүүлэх тоглоом, дасгалууд. – SPb.: OOO “ХҮҮХЭД-ХЭВЛЭЛ”, 2010 он.

    Выгонов В.В. "Би хичээлдээ явна. Бага сургууль. Хөдөлмөрийн сургалт.

3. Данилова Т.И. "Гэрлэн дохио" нэвтрүүлэг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд замын хөдөлгөөний дүрмийг заах. – SPb., “CHILDHOOD-PRESS”, Санкт-Петербург, 2009 он.

4. Николаенко И.Н. Хөдөлмөрийн сургалтын хичээл явуулах
(арга зүйн гарын авлага), М, 2003.

5. Извекова, А.Ф. Медведева, Л.Б. Полякова, А.Н. Федотова. Замын хөдөлгөөний дүрмийн талаархи хичээлүүд. – М.: ТС Сфера, 2011 он.

6. Старцева О.Ю. Замын хөдөлгөөний шинжлэх ухааны сургууль: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд замын хөдөлгөөний дүрмийн тухай. 3-р хэвлэл, нэмэлт – М .: ТС Сфера, 2012 он.

7. Интернетийн материал.